Floortime İstanbul Akademi

UZMANLARA ULAŞIN


İclal Ertaş

İCLAL ERTAŞ


Meslek: Odyolog

Uzman Odyolog İclal Ertaş 31.05.1963 Denizli doğumludur. Orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır.Yüksek öğrenimini 1981-1986 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda tamamladıktan sonra aynı yıl Hacettepe Üniversitesi kula burun boğaz anabilim dalına bağlı Odyoloji bilim dalında işitme konuşma ve ses bozuklukları uzmanlığında yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Ankara Çankaya Rotary Kulübü desteğiyle tamamladığı “İlkokul Çağı Çocuklarında Konuşma ve Ses Bozuklukları İnsidansı “ konulu yüksek lisans tezi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaynak bilgi olarak gösterilmiş ve yayınlanmıştır.

1989-1991 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyometri Yüksekokulunun kuruluşunda bizzat görev almış ve araştırma görevlisi olarak ders vermiştir. Hacettepe Üniversitesi kulak burun boğaz anabilim dalında işitme konuşma ve ses bozuklukları uzmanlığını tamamladıktan sonra çalışma hayatına 1992 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kulak Burun Boğaz Anabilim dalında Uzman Odyolog olarak başlamıştır. Çalışma hayatını çocuklarda ve yetişkinlerde işitme-konuşma ve ses bozuklukları rehabilitasyonu üzerinde sürdürmüştür.Bu süreçte ulusal ve uluslar arası birçok araştırma, konferans ve projede yer almıştır.Bunlardan en önemlisi çocuk odyolojisi bölümünün kurulması, devamlılığı ve aile eğitimlerinin bölüm bünyesine kazandırılması olmuştur. Cochlear Implantlı çocukların eğitimlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi süreci içerisinde 1996-1997 yıllarında Budapeşte Peto Enstitüsünde Voita Teknikleri üzerine ve değişik zaman aralıklarında Danimarka’da Cochlear Implant ve İşitme engelli çocuklarda işitme eğitimi ve özel eğitim çalışmalarına katılmıştır.

2005 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin kendi bünyesi içinde kurulan özel eğitim ve rehabilitasyon okulunda eğitim projelerini destekleme ve eğitimci yetiştirme projelerinde yer almıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisindeki çalışma hayatını 2007 yılında tamamlamışdır. İclal Ertaş, 1999 yılında kurmuş olduğu Duyum işitme konuşma ve ses bozuklukları özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışma hayatına devam etmiştir.

2008 yılında Berard eğitim metodunun (işitsel algı ve konsantrasyon eğitimi) sertifikalı programını tamamlamıştır. Aynı yıl Neurofeedback (beyin eğitimi), Biofeedback ve Edufeedback sertifikalı eğitim programını tamamlamıştır. Böylece otizmli çocuklar ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar ve dil gelişim geriliği olan çocuklarda çok etkili olan işitsel algı eğitimini Türkiye’de uygulayan üçincü kurum olmuştur.

Üniversitelerin talebi üzerine 2011 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesinde ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde FTR bölümünde, işitme-konuşma dersini vermektedir. FTR bölümü dışında da, Odyoloji-Dil ve Konuşma Bozuklukları bölümünde, dil bilimine giriş derslerini, Özel Eğitim bölümünde ise duyu bütünleme derslerini vermektedir.

2004 yılında İsrail’den duyu bütünleme eğitim programlayıcısı olarak davet ettiği Zivarom ile Duyum Özel Eğitim Merkezinde duyu bütünleme eğitim programlarını uygulamaya başlamıştır. Zivarom ile olan çalışmaları takiben Hacettepe Üniversitesi FTR bölümünden ikinci duyu bütünleme sertifikasını almıştır. 2016 yılında ise Temas Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde üç modüllük duyu bütünleme eğitim programını tamamlamıştır.

2015 ve 2016 yıllarında Günışığı Eğitim Merkezinden Floortime 1 ve 2nci modüllerini tamamlamıştır.

Şu anda sahibi olduğu fiziksel, zihinsel ve işitme-konuşma eğitimlerini kapsayan Duyum Özel Eğitim Merkezinde, dil, bilişsel, işitme-konuşma, akademik, özgül öğrenme, fizik tedavi, duyu bütünleme ve Floortime eğitim programlarını uygulamaktadır. Ayrıca çocukların eğitiminde gelişme sağlayan Berard-Neurofedback, Biofeedback-Edufeedback eğitim programlarını da uygulamaktadır. Süpervizörlük ve eğitim danışmanlığı verdiği 50 kişilik bir uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.